شهرک/شهر قیامدشت

قیامدشت، مرکز بخش خاوران و شهری از توابع بخش خاوران شهرستان ری در استان تهران میباشد.

نام قدیمی شهرک/شهر قیامدشت شاهین دشت بوده است و جمعیت این شهر طبق سرشماره سال ۱۳۹۵ برابر با ۳۶۴۴۶ نفر بوده است.

تاریخچه شهرک/شهر قیامدشت

شهر قیامدشت در پانزده کیلومتری جاده خاوران واقع شده است و مساحتی بالغ بر ۱۷۹ هزار متر مربع دارد.

این شهر زیبا دارای ۴ خیابان اصلی با نامهای ولیعصر، رجایی، باهنر و آزادی است که خیابان ولیعصر قدیمی ترین خیابان این شهر بوده و محل زندگی بسیاری از ساکنان قدیمی این شهر میباشد.

قیامدشت از نظر ساختار فیزیکی و شکل شهری یکی از زیباترین شهرهای ایران و تهران است.

ساختار منظم هندسی و سر راست بودن کوچه ها و خیابان ها و دسترسی آسان همه ی معابر آن به یکدیگر از ویژگی های منحصر به فرد این شهر و بلکه بخشی از جاذبه های پر قدرت آن است.

این شهر به خاطر نزدیکی به پایتخت محل سکونت مناسبی برای مهاجران جویای کار از اقصی نقاط کشور و همچنین برخی از پایتخت نشینان بوده و هست.

در شمال این شهر روستای چهل قز و ارتفاعات موسم به توچال واقع شده و از سمت شرق به شهرستان پاکدشت وصل میگردد.

در جنوب این شهر بزرگراه امام رضا قرار دارد و روستای توتک و شهرک صنعتی خاوران در غیر شهر واقع شده است.

قدمت قیامدشت به بیش از ۴۵ سال میرسد، این شهر اوایل زمین خاکی بود که رضاشاه به تیمسار باتمانقلیچ اهدا کرد و پس از تفکیک زمین ها توسط تیمسار باتمانقلیچ به فروش رسید و خریداران یک به یک برای سکونت به محله آمدند. در مان بنی صدر اهدای وام ساخت و ساز زیاد شد و این شهر گسترش یافت.

طبق اسنادی که وجود دارد شهر قیامدشت قبلا به نام شاهین دشت و شهرسازی شناخته شده بود اما بعد از قیام های داخلی نامش تغییر کرد و بعد از انقلاب به نام قیامدشت ثبت شد و ماندگار گشت.

قیامدشت در سال ۹۶ بعد از سالها بلاتکلیفی به شهر تبدیل شد.

جمعیت

این شهر مرکز بخش خاوران است و بر اساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۹۵، جمعیت این محله ۳۶۴۴۶ نفر بوده است.

بیشتر ساکنان، این شهر را ترک ها به خود اختصاص داده اند.

همچنین از قومیت های ساکن در این شهر میتوان به اقلیت های سبزواری، مازندرانی و لر اشاره کرد.

مشکلات شهر/شهرک قیامدشت

کمبود امکانات ورزشی، فرهنگی همچون پارک، زمین و سالن های ورزشی و سینما و بیمارستان از جمله نیازهایی است که شهروندان خواستار رسیدگی به آن هستند.

با توجه به این که بخش خاوران با مرکزیت قیامدشت تأسیس شده است و باید نمایندگی ادارات در آن مستقر می شد اما تا به امروز ادارات مربوط در بین شهرستان های اطراف شهر تهران تقسیم شده و باعث سردرگمی اهالی این منطقه شده است.

قیامدشت از داشتن یک بیمارستان محروم است و برای رسیدن به اولین بیمارستان باید به شهرستان پاکدشت مراجعه نمود و در حال حاضر دو درمانگاه فعال و یک مرکز بهداشت دارد و یک بیمارستانی که ۲۰ سال است نیمه کار مانده و تبدیل به گورستان ماشین های فرسوده شده است.

همچنین دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران شرق در این شهر واقع شده است و بسیاری از دانشجویانش را از جوانان قیامدشتی تأمین میکند.

علاوه بر این در سالهای گذشته همواره یکی از مهمترین مشکلات ساکنان قیامدشت مربوط به آب آشامیدنی بوده است، به طوری که آب آشامیدنی جمعیت حدودا ۴۰ هزار نفری قیامدشت که حالا دارای دانشگاه آزاد واحد تهران شرق با جمعیت سیال حدودا ۱۵ هزار نفری هم هست، از چاه هایی که اطراف این شهر حفر شده، تأمین شده که به دلیل وجود املاح زیاد و سختی آب، این آب غیرقابل شرب بوده و معمولا جهت شست و شوی ظروف و دیگر کارها مورد استفاده قرار میگرفت.

در سال ۱۳۹۴ با بهره برداری از تأسیسات انتقال آب از سد ماملو و بخشی از تصفیه خانه هفتم آب تهران، ۹۰ لیتر در ثانیه آب سد ماملو جایگزین آب چاه ها در تأمین آب شرب این شهر شده است که به اذعان ساکنان این منطقه، آبرسانی از سد ماملو توانسته تا حد زیادی مشکلات کیفیت آب در شهر/شهرک قیامدشت را برطرف کند.

تقسیمات کشوری

به طور رسمی شهر شدن قیامدشت در ۲۳ اردیبهشت ۱۳۹۶ توسط مجید انصاری معاون حقوقی رییس جمهور، ابلاغ شد.

این شهر بیش از این در خارج از محدوده قانونی شهر تهران قرار داشت و از خدمات شهرداری منطقه ۱۵ تهران استفاده میکرد که پس از شهر شدن دارای شهرداری مستقل گردید

پروژه ۱۴۰۰ واحدی قیام

پروژه ۱۴۰۰ واحدی قیام متغلق به تعاونی مسکن ناجا در جنوب شرقی تهران بزرگ و حریم شهرداری قیامدشت و مشرف به جاده ترانزیتی امام رضا (ع) واقع شده است.

احداث پروژه در مکان فوق از آن جهت که در جوار شهر قیامدشت میباشد و همچنین وجود دانشگاه آزاد اسلامی تهران شرق و شهرهای دیگیری مانند پاکدشت، شریف آباد، قرچک ورامین و خود ورامین این پروژه را دارای اهمیت زیادی نموده است.

گالری تصاویر قیامدشت

دیدگاه‌ها ۰